European Cities & Towns

EUROPEAN CITIES & TOWNS CHESS CHAMPIONSHIP 2023

Sunday 29 January 2023 – Hybrid Cities Venues

Η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Θεσσαλονίκης Χαλκιδικής, με συνδιοργανωτή το Δήμο Κορδελιού-Ευόσμου και χορηγούς το Plaisir Apollonia και DB Cooper Burgers, την Κυριακή 29/01/2023, συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλεων με 3 ομάδες στις κατηγορίες Open, Woman, U12.

Είναι μεγάλη τιμή για την Ένωση η συμμετοχή σκακιστών και σκακιστριών που συμμετέχουν στην Εθνική Ελλάδος.

Ευχαριστούμε τον Δήμο Ευόσμου για την παραχώρηση της αίθουσας του Δημοτικού Συμβουλίου και την τεχνική στήριξη.

Cities-and-towns

Συμμετέχοντες

IMG-db0054fd57a64bb139b1f7e84d61df31-V

GM Mastrovasilis Athanasios (2526)

Κατέχει τον τίτλο του GrandMaster από το 2005 με υψηλότερη αξιολόγηση 2556. Μέλοςτης Εθνικής από το 2004 με πολυάριθμες συμμετοχές σε Πανευρωπαϊκά Ομαδικά Πρωταθλήματα, Ολυμπιάδες, Παγκόσμια Κύπελλα κ.τ.λ. Πρωταθλητής Ελλάδος τρεις φορές, το 2015, το 2018 & το 2021.

GM Mastrovasilis Dimitris (2605)

Κατέχει τον τίτλο του GrandMaster από το 2003 με υψηλότερη αξιολόγηση 2631. Έλαβε το αργυρό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Σκακιστικό Πρωτάθλημα Νέων το 2000. Το 2003 κέρδισε το 1ο Μεσογειακό Σκακιστικό Πρωτάθλημα Νέων που πραγματοποιήθηκε στο Agelat της Λιβύης. Μέλοςτης Εθνικής από το 1999.

GM Papaioannou Ioannis (2628)

Κατέχει τον τίτλο του GrandMaster από το 1998 με υψηλότερη αξιολόγηση 2652. Κατέκτησε το ελληνικό πρωτάθλημα σκακιού το 1997, το 1998, το 1999 και το 2007. Είναι ο Νο. 1 σε κατάταξη Έλληνας παίκτης μέχρι στιγμής.

IM Ioannidis Evgenios (2476)

Κατέχει τον τίτλο του InternationalMaster από το 2018 με υψηλότερη αξιολόγηση 2500. Μέλοςτης Εθνικής από το 2022.

WIM Avramidou Anastasia (2321)

Κατέχει τον τίτλο της Woman International Master από το 2016 με υψηλότερη αξιολόγηση 2321. Μέλοςτης Εθνικής από το 2016 με πολυάριθμες συμμετοχές και διακρίσεις σε Πανευρωπαϊκά , Παγκόσμια, Ολυμπιάδες, κ.τ.λ.

Organizers

 
  • 𝗢𝗽𝗲𝗻 𝗧𝗼𝘂𝗿𝗻𝗮𝗺𝗲𝗻𝘁:

  • GM Papaioannou Ioannis (2628)

  • GM Mastrovasilis Dimitris (2605)

  • GM Mastrovasilis Athanasios (2526)

  • IM Ioannidis Evgenios (2476)

  •  

𝗪𝗼𝗺𝗲𝗻 𝗧𝗼𝘂𝗿𝗻𝗮𝗺𝗲𝗻𝘁:

WIM Avramidou Anastasia (2321)

WIM Pavlidou Ekateterini (2178)

FM Grapsa Georgia (1989)

Drakaki Anna Maria (1941)

 

𝗬𝗼𝘂𝘁𝗵 𝗨𝟭𝟮 𝗧𝗼𝘂𝗿𝗻𝗮𝗺𝗲𝗻𝘁:

Siskou Evagelia

Marinidis Stavros

Misios Konstantinos

Spagkakas Konstantinos